ORSZÁGOS - FŐVÁROSI NAPILAPOK
A Nap
Első szám: 1904
Braun Sándor lapja. Először jelentkezett amerikai tulajdonságokkal, a sok kiáltó címmel, valamennyi oldalán szenzációval, a feltűnő riportok özönével, sok skandalummal, minden botrányt feltálalva. Lapja az amerikai típusú pletykákra, magánynyomozó-leleplezésekre, magánéleti titkok kiteregetésére bűnügyekre épült. 1908-ban beleolvad A Hír c. lap. 1910-ben 80-90 ezer példányban jelenik meg.
Az Ország
"Az Ország című politikai napilapra 1906. évi január hó elsejétől előfizetést nyitunk. Súlyos politikai viszonyok romboló ellentétei között keletkezik Az Ország, de melyet, mert múltja nincs, semmiféle elfogultság nem köt, módja és szabadkeze van tehát arra a szigorú és igazságos tárgyilagosságra, mely a fenyegető veszélyekkel együtt tárhatja fel a tanulságokat s a nemzetre kényszerített harcnak hevével összekötheti a kibontakozáshoz vezető utak hideg mérlegelését. Át vagyunk hatva attól a meggyőződéstől, hogy egy ilyen új lap a mai viszonyok között közszükség és az ország érdekeinek sok üdvös és hasznos szolgálatot tehet. Programunkat, feladatainkat tehát egyfelől a rendkívüli idők mértékével mérjük s másfelől azokhoz alkalmazzuk. Az alkotmányosság és a feldúlt társadalmi béke helyreállításának nagy feladatait igyekszünk szolgálni mindenekelőtt. "
Felelős szerkesztő: Buday Barna
Első szám: 1905. december 31. Utolsó szám: 1906. november 8.
Budapesti Friss Újság (1901-1905)
Első szám: 1901. január 1.
Szerkesztő: Ilosvai Hugó
Utolsó szám: 1905. március 31.
Budapesti Hírek (1904-1909)
Első megjelenés: 1904. november 5.
Főszerkesztő: Thury Zoltán
Beköszöntő:
"Budapest közönségének, az üzletből, hivatalból, műhelyekből hazasiető publikumnak ezután minden délben új lapot kínál olvasásra a fürge rikkancs. A Budapesti Hírek-et. Távol van tőlünk minden nagyképűség. A délidő hírmondói akarunk lenni mindössze. A hírszolgálatra rendezkedünk be elsősorban. Lenyomtatjuk és szerteröpítjük ennek a nagy városnak az utcáin a nap aktualitásait. Mindazt, ami a mi lapunk megjelenési idejében délben, újság. A közös nagy érdek szószólói leszünk. Becsületessé kell tenni a piacot! Ez a jelszavunk s ennek a jelszónak szolgálatában igyekszünk egységessé, erőssé tenni a közvéleményt. Lapunk hasábjai nyitva állnak bárki előtt, aki velünk egy ebben az igyekezetben, amint hogy egyáltalában készséggel adunk helyet minden közérdekű közleménynek."
Megjelenés: eredetileg naponta (délben), azonban vasárnap és ünnepnap, néha hétfőn sem jelenik meg.
Felelős szerkesztő: Erdősi Dezső
Terjedelem: kezdetben 4 oldalas, majd 8
Ára: 2 fillér
Előre (1904)
Alcím: politikai napilap
Első szám megjelenése: 1904. jan. 27
Utolsó szám megjelenése: 1904. máj. 21.
Szerkesztő: Farkasházy Zsigmond
Kiadó: Magyar Hírlapkiadó Rt.
Beköszönő:
"A programunk rövid, benne van a címünkben: Előre! Ezt a jelszót fogják megtalálni olvasóink e lap minden cikkében, minden gondolatában. Ez a jelszó adja meg nekünk a léthez való jogcímet e jelszó nevében kérjük a közönség támogatását. Ellenzéki lap vagyunk, mely lenézi és üldözi a magyar országgyűlésnek minden oldalán terjeszkedő kicsinyességet, önzést és úri gőgöt. Irányunk minket másfelé vezet, mert a mi irányunk: következetesen, törhetetlenül kíméletlenül mindig csak – Előre!"
Függetlenség (1903-1905)
Első szám: 1903. szeptember 26.
Utolsó szám: 1905. március 31.
Beköszönő:
"Aki sokat ígér, keveset ad. Keveset ígérünk s inkább sokat akarunk adni. A Függetlenség, amellett, hogy nap-nap után hű krónikása lesz az eseményeknek, igaz barátja kíván lenni a magyar népnek: szószólója jogainak, előmozdítója érdekeinek. Irányát megszabja címe: küzdeni fog Magyarország függetlenségéért, erős hittel, kitartással, ki nem alvó lelkesedéssel minden párttól és egyéb hatalmasságtól függetlenül. Különös szükség van erre most, amikor az alkotmány veszélyben forog, amikor a nemzet ellenségei vakmerően felütötték fejüket, s összefogva azon dolgoznak, hogy megrontsák az országot. Hisszük, hogy a magyar nép mellénk állva súlyt ad szavunknak s jelentőséget fellépésünknek. Ebben a hitben fogunk a munkához. A „Függetlenség” szerkesztősége"
Felelős szerkesztő: Palotai Hugo
Haladás (1905-1906)
Első szám: 1905.október 29.
Szerkesztő: Horváth Elemér
Utolsó szám: 1906. január 30.
Beköszönő szöveg:
„Haladás!
Magasztos jelszó alatt indulunk a csatába. Szent áhítattal lépünk a porondra. Magasan lobogtatjuk zászlódat: Haladás! Édes hazánk népe jogaiért! A magyar föld szabadságáért! Csatasorba állunk azok mellé, akik megakarják szabadítani a magyarok millióit az osztályuralom béklyóitól. Kik jogot akarnak adni azoknak, akik eddig csak terheket viseltek. Kik meg akarják teremteni az igazi jogegyenlőséget. Kik néppolitikát akarnak csinálni. A néppel a népért. A népért a népnek. Haladás! Jöjjön a te országod! Legyen boldog a magyar! Minden magyar. Az egész magyar nép. Az igazi szabadság hajnala pirkad. Üdvözöljük első fénysugarait! Haladás! Zászlód alatt fogunk küzdeni. Haladás! E jelszó kísérjen a harcba.”
Magyar Lap (1909-1910)
I. évfolyam 1. szám: Budapest, 1909. november 10. szerda (megjelenik naponkint reggel)
Felelős szerkesztő: Dr. Weresmarthy Miklós
Szerkesztőség és Kiadóhivatal: VIII., József-körút 20.szám
Beköszönő:
"A „Magyar Lap” megjelenése a napi politikától eddig távol álló magyar faj tekintélyes táborának akcióba lépését jelenti. Jelenti azt, hogy a magyar, nemzeti öntudat kezd immár felébredni olyan körben is, melyben eddig önálló politikát nem csináltak, hanem csatlakoztak a különböző pártárnyalatokhoz. Vagyonilag kifosztva, elszegényedve, pénz, fegyver- és minden erő nélkül állunk szemben azzal a harccal, mely a közel jövőben reánk várakozik. Kisiparunkat, a régi céheket, melyekben nagy nemzeti erő volt, tönkre tették az osztrák gyárak. A föld nélkül maradt kisgazdák számára pedig nincs ebben az országban egy talpalatnyi föld, s kénytelenek új házat keresni. Reánk disputálták, hogy kis nemzet vagyunk, hogy gyengék vagyunk, egyedül szembeállani a nagy világhatalommal, hogy így elveszítve önbizalmunkat, önként hajtsuk fejünket a szolgaság jármába. De elérkezett a tizenkettedik óra, elérkezett az ideje annak, hogy közönyösségünkből felébredjünk. Elérkezett az ideje, hogy ne csak hirdessük, de meg is mutassuk az utat és módot, amely önállóságra vezet és amelyen népünk boldogulását megtalálhatja. És most utoljára bocsátjuk a „Magyar Lap”-ot, mint őseink a véres kardot, hogy egy táborba gyűjtse mindazokat, kiknek még van erejük, van bátorságuk szembenézni a nemzeti létünket fenyegető nagy veszedelemmel."
Utolsó szám: Budapest, 1910. március 27., vasárnap
Felelős szerkesztő: Dr. Weresmarthy Miklós
Szerkesztőség és Kiadóhivatal: VIII., József-körút 20.szám
Magyarság (1900-1904)
Első megjelenés: 1900. július 2.
Utolsó megjelenés: 1904. október 1.
Főszerkesztő: Bartók Lajos
Beköszöntő:
"Lapunk címéül választottuk ez egyszerű jelzőt, mert ebben akarunk győzni, ennek győzelmet szerezni. Minthogy éppen a magyarság az, amire Magyarországon legnagyobb a szükség. És ezt kell, mint leggyakorlatibb becsű eszményt, megvédenünk, tökéletessé fejlesztenünk. E társadalmi föladatot teljes politikai jelentőségére kell emelnünk, mint lét, vagy nem lét kérdését, életre-halálra. "
Új Magyarország (1905-1906)
Első szám: I. évfolyam 1. szám: 1905. november 11. (esti kiadás)
Felelős szerkesztő/főszerkesztő: Méray-Horváth Károly
Megjelenik: minden nap kétszer, reggel és este
Szerkesztőség és kiadó hivatal: Budapest, VII. kerület Mikes u. 8.
Beköszönő szöveg:
"Mégis mozog a föld. Egy új Magyarország hajnalodása előtt állunk. Egy új Magyarországnak virrad, amelyet nem hoz egyik parlamenti párt sem, hanem, amely jő és a múltak sötétjébe temeti. De virrad, hajnalodik! Biz ez nemzeti veszedelem! De a virradat meg nem áll! Virrad egy új Magyarországnak, amelyben csak az a hazafi, aki dolgozik, és aki a munkájából él, gyarapszik az ország, nem pedig az, aki ordítja, hogy éljen a magyar! A világosság jő és egy egész dolgos ország fog ébredni és mennydörögni!"
Utolsó szám: II.évfolyam 35.szám: 1906. február 15.
Felelős szerkesztő: Méray-Horváth Károly
Megjelenik változóan, reggel és/vagy este, de 1906. január 11.-től csak este.