Kulturális hírek
"Cigányzenekarok versenye"
A cigányzenekarok versenye, melyet a Népszínházban rendeztek Dankó Pista szobrára. A versenyben két hét alatt a legjobb cigányzenekarok léptek föl, s még külföldről is haza jött e végett egy pár. A versenyeknek azonban még nincs vége. A bírálók kijelölték a legjobb kilenc zenekart, s egymás közt való versenyre hívták föl. A döntő küzdelemben az összehasonlítás megkönnyítése céljából minden zenekarnak el kell játszania a Cserebogár, sárga cserebogár kezdetű magyar népdalt, ezen kívül tetszés szerint választhatja a dalokat. Minden egyes hangversenyző számára 15-20 perc jut. A népszínházi bizottmány is ad jutalmat, tekintettel, hogy a színházat épen a magyar dal és zene művelésére alapították. Szeptember 25-ikén már az első verseny győztesei közül Rácz Pali, a kis Berkes Béla és Sovánka Nándor a nyitrai prímás mérkőztek a közönség érdeklődése közt. A következő napra Banda Marczi, Balogh Károly verseny volt kitűzve.
"Kassa ünnepe"
II. Rákóczi Ferencz és a vele egy földön elhunyt bujdosók hamvait Kassán a nagytemplomban temetik el, mint arról a miniszterelnök már értesítette a város hatóságát. Az országos ünnepély valószínűleg ősszel megy végbe. Kassa városában hazafiasan buzgólkodnak azon is, hogy a nagy fejedelem lovas szobrára indított gyűjtés mielőbb lehetővé tegye a szobor felállítását. A szoborra, melynek tervezett költségei meghaladják a kétszázezer koronát, eddig csak negyvenezer korona gyűlt össze. A szoborbizottság most elhatározta hogy felhívja a magyar társadalmat az adakozás és támogatás végett feliratot intéz a magyar kormányhoz is.
"Fedák Sári"
Fedák Sári még mindig nem fejezte be vendégszereplését a Vígszínházban, melynek nézőtere minden egyes föllépése alkalmából zsúfolásig megtelik.
A "Csókon szerzett vőlegény" előadásai sorát egyelőre megszakította Molnár Ferencznek élénk megfigyelő tehetségre valló bohózata: "A doktor úr"; de legközelebb ismét Fedáké lesz a tér, mígnem visszakerül első föllépése színterére, a Népszínházba, ahol egy új szerep kreálása vár reá.
Fedák Sári azon tehetségek közé tartozik, akit föltétlen rajongással vesz körül a közönség egyik része, a másik meg gáncsol; de e mellett a gáncsoló is ott van a színházban és végig nézi őt. A siker tehát az ő oldalán van. Eredeti tehetség, aki nem utánoz; aki önmagából merít. Erős, néhol a szilajságot is érintő temperamentuma el-el ragadja őt; de az idő meghozza majd nála is az önmérséklést- a művészi pálya értékesre forduló korszakát.
A "Csókon szerzett vőlegény" előadásának sora újabb jel, hogy nemcsak a Magyar Színház közönségét tudta lekötni, hanem hogy a Vígszínház nézőterére is hasonló vonzerőt gyakorolt. A darab alkalmat ad arra, hogy egymástól elütő oldalról mutassa be alakító képességeit.
"Tűz az Uránia Színházban!"
A budapesti Uránia Színházban április 3-ikán este, mikor a közönség már összegyűlt a nézőhelyen, tűz ütött ki a színház mellékhelyiségében, a laboratóriumban. Ekkor este dr. Erődi Bélának „Jézus élete a szentföldön” című darabját készültek bemutatni.
Néhány perccel az előadás előtt a jelen volt rendőrtiszt tudtul adta a közönségnek, hogy az előadást nem lehet megtartani. Nincs veszedelem, de a közönség legyen szíves távozni. A közönség el is hagyta a színházat. A színház elé ekkor már megérkeztek a tűzoltók is. A tűz a nézőhelytől távol eső udvari helyiségben támadt, ahol egy asztalon a villamos lámpa felrobbant, meggyújtotta a közelben volt papirosokat és gyorsan terjedt. A kár jelentékeny, mert sok értékes műszaki fölszerelés, a mozgó fényképek bemutatásához való fölvételek megsemmisültek. Pekár Gyulának és Kern Aurélnak a „Tánc” című darabjához készült fölvételek is elpusztultak.
A tudományos színház vezetői Molnár Viktor miniszteri tanácsos és Szana Tamás igazgató a színház személyzetével együtt szomorúan nézték a pusztulást. A tűzoltók hamar elnyomták a veszedelmet, mely több ezer korona kárral sújtja a színházat.
A vizsgálat úgy találta, hogy a falba alkalmazott izzólámpának sugárzó melegétől fogott tüzet valami közelében heverő, könnyen gyúló tárgy, esetleg épen egy darabja annak a mozgófénykép-szalagnak, a mely cellulózból készülvén, mint a megejtett próba is igazolta, már 60 fokos hőségnél két perc alatt lobot vet. A mozgófényképek szalagjai 35,000 koronát értek, s ezek legnagyobb része elégett. A tűz az épületben csak 240 korona kárt okozott, a kész lemezekben pedig 32,000 koronát. A színházat a részvénytársaság 70,000 koronára biztosította, abban az összegben azonban bele foglalják a színpad, a nézőtér és a teljes bútorzat. A mozgófénykép-szalagok a biztosítás felvételekor csupán 10,000 koronával szerepeltek, azóta azonban a készlet megnagyobbodott. Az előadásokat másnap már újra folytatták.